Jeśli boisz się hipnozy, to zrozum, że hipnoza jest tak naturalna jak oddech, i może działać jak nóż. Nóż może służyć do krojenia chleba, obierania warzyw lub do zabicia zwierzęcia, człowieka. Jeśli oddychasz w lesie – działa to na Twoją korzyść, jeśli wejdziesz do miejsca wypełnionego spalinami lub gazem, możesz się zatruć, a nawet umrzeć. Z hipnozą jest podobnie – może działać na Twoją korzyść lub szkodę. Hipnoza sama w sobie, o czym się przekonasz w tym artykule jest tylko i aż wyjątkowym (pierwotnym) stanem umysłu. Na co wpływa hipnoza?
Stan hipnozy sam w sobie, nawet jeśli pozbawiony jest sugestii, przynosi intensywne wyciszenie całego systemu nerwowego. Fizycznie wyraża się to poprzez możliwe do zmierzenia peryferyjne rozszerzenie naczyń krwionośnych z jednoczesnym obniżeniem temperatury wewnątrz ciała o ok. 0,3st. C i podniesieniem temperatury na powierzchni skóry o ok. 1,5st. C. Następuje spowolnienie pulsu, obniżenie ciśnienia krwi, hipotonia muskulatury, zredukowanie odruchów, zmniejszenie zużycia tlenu o ok. 5% i pojemności oddechowej o ok. 8% (w porównaniu ze stanem głębokiego snu). Przewód pokarmowy i układ moczowo-płciowy również przechodzą w stan zmniejszonego zużycia energii. Czynności gruczołów wewnątrzwydzielniczych (tarczyca: tyroksyna; kora nadnerczy: kortyzol) zostają zredukowane i osłabia się reakcja alergiczna kory nadnerczy. Zmniejsza się także nadwrażliwość skóry, a obraz EEG mózgu pokazuje stan głębokiego relaksu. Biorąc to wszystko pod uwagę można się pokusić o pytanie, zatem na co wpływa hipnoza?
J. H. Schultz, niemiecki psychiatra i psychoterapeuta, twórca treningu autogennego uważał, że całość funkcjonowania organizmu ludzkiego jest sterowalna hipnotycznie. To oznacza, że teoretycznie wszystkie procesy w ludzkim organizmie mogą być przedmiotem wpływu w stanie hipnozy. Już samo to może być odpowiedzią na pytanie, na co wpływa hipnoza.
Wpływ hipnozy na pracę gruczołów wydzielania zewnętrznego i wewnętrznego oraz na wydzielanie innych płynów fizjologicznych
Niemal wszystkie procesy życiowe zachodzą z udziałem hormonów. Okazuje się, że wystarczy zasugerować wystąpienie pożądanego efektu, by organizm wpłynął poprzez tę sugestię na odpowiednią czynność gruczołów. Dowiedziono eksperymentalnie, że za pomocą sugestii można regulować poziom cukru we krwi, wydzielanie soków trawiennych, poziom tyroksyny, menstruację (wywołanie, zakończenie), laktację, pocenie się i zmiany w morfologii krwi. W ciągu 1 minuty pod wpływem sugestii hipnotycznej liczba fagocytów może się podwoić. Skaleczenia doznawane w stanie hipnotycznej analgezji nie krwawią nawet bez podania jakiejkolwiek sugestii. I odwrotnie – zaobserwowano, że poprzez sugestię hipnotyczną można wywołać krwawienie nawet przez skórę.
Nowsze badania, szczególnie u pacjentów z oparzeniami i trudno gojącymi się ranami ujawniły jeszcze bardziej kompleksowe mechanizmy. W przypadku specyficznej, spontanicznej reakcji autohipnotycznej dochodzi do endogennej biosyntezy morfiny, która redukuje ból. Również proces metabolizowania kwasu askorbinowego i miedzi ulega modyfikacji, a także produkcja hormonu wzrostu przez przysadkę, co przyspiesza proces zdrowienia.
Wpływ hipnozy na psychikę
Wiadomo także i jest to fakt mierzalny, że psyche może obciążać lub wzmacniać cały system immunologiczny w zależności od nastawienia człowieka. Nastawienie to może mieć charakter nieświadomy i być przeciwieństwem nastawienia świadomego. Przykładowo stan depresyjny wyraźnie wpływa na limfocyty T, zależne od gruczołu grasicy – gdy równowaga pomiędzy limfocytami T zostaje zachwiana, to nie mogą prawidłowo spełniać swojej funkcji obronnej, co może sprzyjać rozwijaniu się ciężkich chorób, z nowotworami włącznie. Psychoneuroimmunologia bada te mechanizmy i obecnie jest w stanie udokumentować znaczenie psyche i hipnozy na organizm w procesie zdrowienia i wychodzenia ze stanu choroby.
Hipnoza może także wpływać na zmianę nastroju, np. pomóc przejść od smutku do radości.
Wpływ hipnozy na działanie mięśni
Przy pomocy hipnozy możemy wpłynąć na następujące funkcje układu mięśniowego – somatycznego (mięśni poprzecznie prążkowanych) i wegetatywnego (mięśni gładkich):
- wyzwolenie sekwencji ruchów;
- katalepsja;
- automatyczne, powtarzalne ruchy bez odczuwania zmęczenia;
- tempo uderzeń serca;
- perystaltyka jelit;
- funkcje pęcherza moczowego;
- „gęsia skórka”;
- czkawka;
- zmiany w tonusie naczyń, ciśnienie krwi, ukrwienie organów itd.
Wpływ hipnozy na odruchy
Kichanie, kaszel, oddawanie moczu i stolca, odruchy bólowe itp. mogą być zawiadywane sugestią w hipnozie.
Wpływ hipnozy na postrzeganie zmysłowe i pozazmysłowe
Dwu- lub trzykrotny (czasem więcej) wzrost wrażliwości zmysłowej w stosunku do stanu czuwania; wpływ na odczuwanie bólu (wywoływanie lub wygaszanie); regulacja cieplna (wywoływanie odczucia ciepła lub zimna); wpływ na zmysł węchu, smaku, słuchu, dotyku, wzroku itp.
Pod pojęciem postrzegania pozazmysłowego rozumiemy dostęp do treści świadomości spoza indywidualnego pola hipnotyzowanej osoby. Hipnotyczny stan świadomości ułatwia dostęp do postrzegania pozazmysłowego. Inaczej mówiąc hipnotyczny stan świadomości jest niezbędny do tego, aby odpowiednie organy zmysłowe osiągnęły taką wrażliwość, by mogły odbierać i interpretować najsłabsze sygnały.
Wpływ hipnozy na myślenie, wolę, świadomość, pamięć, głos
Sugestie hipnotyczne wpływają na pamięć – od wywołania całkowitej amnezji (zanik pamięci) do odtwarzania najdrobniejszych szczegółów dotyczących bardzo odległych zdarzeń. Myślenie i świadomość mogą zostać zawężone albo pogłębione i rozszerzone.
W wyniku aktywnie podanej sugestii hipnotycznej występuje hipermnezja (wzrost zdolności zapamiętywania). W stanie głębokiej hipnozy zdolność odpamiętywania może zostać poszerzona do tego stopnia, że hipnotyzowany czuje się tak, jakby powrócił do danego momentu w czasie i przeżywał ówczesne wydarzenia ponownie – włączając w to odczuwane wówczas emocje i doznania. W ten sposób można np. odtwarzać dosłownie całe rozdziały z podręczników szkolnych.
Wpływ hipnozy na instynkty
Instynkty są kierowane przez ewolucyjnie starsze obszary mózgu, niedostępne przy stosowaniu zwykłych metod psychoterapii. Aktywne wpływanie na ten aspekt ludzkiej aktywności jest możliwe tylko podczas hipnozy. Instynkt samozachowawczy, nawyki żywieniowe, popęd seksualny itd. mogą zostać w hipnozie wzmocnione, przekonwertowane (przesunięte w innym kierunku) lub zahamowane.
Sugestie posthipnotyczne
Powyższy opis pokazuje niewiarygodne możliwości hipnozy oraz na co wpływa hipnoza. Jednak zjawiska te nie miałyby tak potężnego przełożenia na nasze życie, gdyby nie to, że poprzez hipnozę udaje się osiągnąć jeszcze jeden rezultat: podatność na sugestię działającą posthipnotycznie. Posthipnotycznie działająca sugestia jest podana w trakcie transu hipnotycznego, ale realizowana jest dopiero wtedy, gdy po wyjściu ze stanu hipnozy wystąpi bodziec kluczowy, z którym sprzężona jest dana sugestia (czas, miejsce, czynność itp.).
Podsumowanie
Zatem na co wpływa hipnoza? W tym artykule poruszałem wpływ hipnozy na organizm ludzki, i jeśli się dobrze zastanowić, to widać, że sugestia i hipnoza może wpływać na każdy aspekt organizmu ludzkiego.
Poczytaj także: